Доменне ім’я: що слід знати

Доменне ім’я: що слід знати
0 голосів

[ratings]

Доменне ім’я – що це?

Доменне ім’я (від англ. Domain name – назва області) – унікальний буквено-цифровий ідентифікатор певного вузла (пристрою або підключення до мережі), що є частиною інтернету; назва, ім’я сайту. Спрощено – доменне ім’я або домен – це адреса головної сторінки сайту в Інтернеті.

Доменні імена служать для зручного запам’ятовування людьми адрес вузлів і мережевих ресурсів (сайтів, блогів, соціальних мереж, поштових серверів і т.д.), які на них розташовані. Всі наявні доменні імена функціонують завдяки системі доменних імен DNS (від англ. Domain Name System).

Слід розрізняти доменне ім’я (повна адреса ресурсу) і домен (складову частину доменного імені).

Доменною зоною прийнято називати домен або сукупність доменів, що включають в себе домени нижчих рівнів (наприклад, зони ua або com.ua).

Структура доменних імен

Повне доменне ім’я вузла складається з ряду окремих доменів (від англ. Domain – область), які розділені крапками. Наприклад, повне доменне ім’я google.com включає в себе домен другого рівня google, який входить в домен першого рівня com.

Існують певні обмеження на довжину доменних імен: як правило, повне ім’я не повинно складатися більш ніж з 63 символів. Проте, в деяких державах дозволяється реєстрація імен довжиною до 127 знаків.

Ієрархія доменних імен

Розрізняють домени наступних рівнів:

Кореневі або нульові

Від англ. Root Domain. Домени найвищого рівня, які позначаються порожнім ім’ям. Наприклад, в імені somesite.com. кореневий домен знаходиться після останньої точки. Такі домени обслуговуються кореневими серверами DNS. Імена, що містять кореневий домен, є абсолютними, а імена, які його не містять – відносними. Найчастіше в інтернеті зустрічаються саме відносні імена.

Домени першого (верхнього) рівня

Від англ. Top-Level Domain, TLD. Після кореневих рівень цих доменів є найвищим. Ці домени (доменні зони) можна купити. Відповідно до класифікації IANA (від англ. Internet Assigned Numbers Authority – Адміністрація адресного простору інтернет), домени першого рівня діляться на наступні типи:

Основні домени

1. Загальні домени верхнього рівня (англ. Generic Top-Level Domain, gTLD):

  • неспонсоровані (основні) домени верхнього рівня (com, net, org, biz, info, name, pro);
  • спонсоровані домени верхнього рівня (asia, int, aero, cat, coop, eco, jobs, mobi, museum, post, tel, travel, xxx);
  • домени обмеженого користування (edu, gov, int, mil);
  • домени для інфраструктури інтернету (arpa, root);
  • зарезервовані домени (example, invalid, localhost, test).

2. Національні домени верхнього рівня (англ. Country Code Top-Level Domain, ccTLD):

  • домени з двобуквенного коду країни відповідно до стандарту ISO 3166-1 (us, uk, ua);
  • інтернаціоналізовані домени (англ. Internationalized Domain Names, IDN), які містять символи національних алфавітів держав (латиниця, кирилиця, іврит, арабська та китайська).

Псевдо-домени

Від англ. Pseudo-domains. Даний клас доменів не використовується в DNS, але служить для пересилання електронної пошти з інтернету в комп’ютерні мережі з іншою системою адресації. Приклади псевдо-доменів: uucp, bitnet, fidonet, local.

Застарілі домени, що більше не використовуються

nato, web, csnet, ddn.

Альтернативні і додаткові домени верхнього рівня

Перші створюються за допомогою альтернативних кореневих DNS-серверів (Namecoin, Pacific Root, dotBERLIN і т.д.), а інші – спеціалізованим комп’ютерним забезпеченням.

Пропоновані домени верхнього рівня

Від англ. Proposed Top-Level Domain, введення яких в DNS заплановано на найближчий час.

Домени другого рівня і нижче

Від англ. Second-Level Domain, SLD. Цей клас включає в себе області, які в повному доменному імені вказані перед доменом першого рівня. Часто домени другого рівня співзвучні з назвою організації (компанії, торгової марки, магазину і т.д.), яка володіє сайтом з цим доменним ім’ям (наприклад, в імені apple.com домен другого рівня apple є назвою корпорації, яка виступає власником сайту, і входить в домен першого рівня com).

Прикладом домену третього рівня може служити wordstat в повному доменному імені wordstat.yandex.ru. Він входить в домен другого рівня yandex, який в свою чергу входить в домен першого рівня ru.

Скільки коштує домен

Щорічна оплата за Доменне ім’я обходиться приблизно в $ 10-20 на рік (.ua – певною мірою виняток: він обходиться приблизно в $ 70 в рік). Крім того, тематичні домени та популярні можуть обходитись теж в рамках від $ 40 до $ 100 щорічно. Про домени з аукціону у кінці допису – це окрема царина. Але це тільки адреса: для розміщення сайту в Інтернеті за адресою цього домену необхідно ще придбати хостинг, який коштує $ 40-500 в рік. Детальніше про види хостингу в окремому дописі.

Де купити доменне ім’я

Зазвичай, зручніше купувати домен у хостингера. Особливо якщо ви маєте намір працювати з ним довго та плідно. Якщо ж ви ще не визначились з хостингером, чи плануєте його згодом змінити на більш надійного і дорогого, то рекомендую порадитись з фахівцем. Коротко опишу стан справ. Є міжнародні сервіси з продажу та управління доменами, а є і українські. Якщо ви плануєте стати власником домену на кшталт nazva.ua, nazva.com.ua, nazva.if.ua – обирайте національного оператора доменних імен типу NIC.UA
За підтримки NIC.UA

Якщо ви хочете володіти тематичним доменом першого рівня, на зразок nazva.com, nazva.club, nazva.biz, nazva.xyz, nazva.info, nazva.world – варто пошукати серед світових лідерів продажу імен. І тут краще довіритись фахівцю. Розподіл праці в царині веб-розробок достатньо широкий. Веб-розробники передадуть у ваші руки сайт, а з ним і майбутні клопоти… Той, що буде адмініструвати сайт повинен бути чи у команді розробників, чи ще до вибору розробників поряд. Техобслуговування власного авто і сайту – явища одного гатунку. Тільки майбутньому Адміну найкраще довірити вибір площадки для купівлі таких доменів. Йдеться про зручність Панелі управління, можливість підключення «бюджетного» TLS/SSL сертифікату, можливість підключення «бюджетного» CDN.

Доменні імена як комерційні об’єкти

Легкі в запам’ятовуванні (так звані красиві) доменні імена, які особливо цінуються в інтернеті, давно стали використовуватися в комерційних цілях. Незважаючи на це, на сучасному етапі доменні імена ще не визнані об’єктом права інтелектуальної власності.

Для реєстрації домену в зоні .ua необхідно мати сертифікат торгової марки.

Найбільшим комерційним потенціалом характеризуються всі загальні і деякі національні домени верхнього рівня, які співзвучні з англійським іменником в єдиній особі або ж мають довжину не більше трьох символів. Також досить цінуються чотиризначні домени другого рівня, наступні за доменами першого рівня зони com.

На ринку перепродажу доменних імен має місце таке явище, як кіберсквоттинг (від англ. Cybersquatting) – придбання доменних імен, співзвучних назвам відомих компаній, або просто доменних імен з «дорогими» назвами з метою їх подальшого перепродажу або розміщення реклами.

Зрештою, ситуації бувають різними. Багато років поспіль я є учасником/членом аукціону (звісно за оплату) що надає мені право виставляти та купувати доменні імена. Іноді замовнику важливо придбати давнє (з історією) доменне ім’я, іноді перекупити бажане і тп. Так виглядає Панель керування Аукціону доменних імен:

Доменне ім’я: що слід знати - Панель Аукціону доменних імен

Кому потрібні домени?

Всім. Без винятку. Незалежно від віку, національності, професії і т.п. Але це інша тема.

Кожен банк хотів би мати адресу bank.com; українське рекламне агентство – reklama.ua, кінотеатр – kino.ua, сайт працевлаштування – robota.ua. Брокерській конторі – broker.ua або щось подібне; фінансовому порталу – finance.ua. Список можна продовжувати нескінченно.

Доменне ім’я: IANA - Internet Assigned Numbers Authority

Інструменти для Адміна:

DNS Checker надає безкоштовний сервіс пошуку DNS для перевірки записів сервера доменних імен за випадково вибраним списком DNS-серверів у різних куточках світу. Зробіть швидкий пошук будь-якого доменного імені та перевірте дані DNS, зібрані з будь-якого місця, щоб підтвердити, що веб-сайт повністю поширюється чи не поширюється по всьому світу.

Якщо вам недостатньо викладеного матеріалу 😉 , то не слід забувати про наш базовий ресурс: Український сегмент Вікіпедії

Якщо вам потрібна допомога/порада 

заповніть Заявку нижче