URL (URL-адреса): що слід знати

URL-адреса :: Horus267
0 голосів

[ratings]

Що таке URL-адреса, адреса сайту в інтернеті?

URL-адреса (сайту або окремої сторінки) – це спеціальна форма позначення індивідуальної адреси ресурсу в інтернеті. В даному випадку під ресурсом можна розуміти сайт, окремий документ або зображення. Ввівши його URL в адресний рядок, користувач може відшукати його. Простою і зрозумілою мовою це можна виразити так: за URL адресою користувач отримує інформацію про те, в якому «місці» розташовані його «захцянки».

URL (ЮРЛ) – це абревіатура, яка приховує термін Universal Resource Locator. У перекладі – уніфікований покажчик місця розташування. По ньому виходять на сервер, який служить сховищем для потрібного ресурсу. Шлях від сервера до кінцевого пристрою, з якого користувач виходить на ресурс, можна проілюструвати нескладної схемою. Верхній елемент – це сервер ресурсу, а найнижчий – призначений для користувача дівайс, всі проміжні точки – це додаткові сервери.

SEF URL (англ.Friendly URL ) — веб-адреси, зручні для сприйняття людиною. Використовуються для пошукової оптимізації сайтів. Є абревіатурою від словосполучення search engine friendly url (де «урл» — жаргонне позначення уніфікованого локатора ресурсів).

URL (URL-адреса): що слід знати

Структура URL

Коротко:

Розрізняють два базові типи / вигляди URL-адрес:

 • Абсолютні URL-адреси повністю визначають місце розташування веб-сторінки і працюють однаково незалежно від того, де ви знаходитесь у світі. В них обов’язково присутній сегмент мережевого протоколу передачі даних – http, https, ftp і тп.
 • Відносні URL є контекстно-залежними, подаючи шлях щодо вашого поточного місця розташування.

У адреси URL є цілком конкретна структура (сегментація), яка включає:

 • Метод доступу до ресурсу, він же іменується мережевим протоколом;
 • Авторизація для доступу;
 • Хост – DNS адресу(доменне ім’я), прописується як IP адреса ?;
 • Порт – обов’язковий атрибут при вказівці IP адреси;
 • Шлях – інформація про метод отримання доступу;
 • Параметр – дані про файл всередині ресурсу.

Як дізнатися URL адресу

У деяких користувачів виникає проблема з тим, щоб визначити адресу URL. Найбільш простим методом є перегляд і копіювання його безпосередньо з адресного рядка. Для цього його слід виділити і натиснути CTRL + C або викликати контекстне меню і клікнути «копіювати».

URL адреса є не тільки у сайтів, а й у окремих зображень або файлів. Для визначення їх адреси потрібно клікнути на картинку правою кнопкою миші, а потім вибрати з контекстного меню опцію «Копіювати URL картинки».

У випадку з документом дії повинні бути аналогічними, а вибрати треба пункт «Копіювати адресу посилання».

В результаті копіювання посилання переміщається в буфер обміну, а далі її можна використовувати в новому адресному рядку, переслати в повідомленні або розмістити в текстовому документі.

 

Приклади URL

Основною частиною URL-адреси є доменне ім’я сайту, вибір якого слід проводити з урахуванням деяких особливостей, щоб забезпечити в подальшому ефективне розкручування сайту в пошукових системах.

URL кодування

Вже зрозуміло, де можна взяти URL адресу ресурсу. Однак іноді користувачів спантеличує те, що вони бачать в результаті копіювання деяких ресурсів з кириличними назвами. При копіюванні з’являється незрозумілий набір символів, не схожий на той, що був в адресному рядку. Це пов’язано з тим, що запис адрес може реалізовуватися тільки конкретними символами з дозволеного набору. Кирилиця в цей перелік не включена. Якщо в адресі використовується кирилиця, то він шифрується, але від цього його суть не змінюється.

Історія URL адреси

URL-адреса має власну історію, як і будь-яке інше поняття. По суті, вона необхідна для того, щоб вказати кінцевий сервер з даними. Вперше URL-адреса з’явилась в Женеві, а створив її сам Тім Бернерс-Лі в 1990 році. Спочатку URL використовувався для позначення розташування конкретних файлів в інтернеті, але пізніше розробники прийшли до висновку, що URL адреси доцільно використовувати і для того, щоб дати користувачам доступ до інших ресурсів в молодому на той момент інтернеті.

У цьому році (2018), восени команда Гугль та група розробників оголосили про можливі зміни в стркутурі та підходах формування URL. Судячи з виказаного, радикальних змін не відбудеться. Зараз досліджують всі варіанти використання URL користувачами, проте думки дослідників розійшлись і нові підходи тільки на рівні формування ідей та напрямів…

«Насправді більшість користувачів не розуміють, що таке URL. Не розуміють, на що саме слід звертати увагу, щоб переконатися у безпечності того чи іншого веб-ресурсу. Тому ми прагнемо обрати інший шлях, де автентифікація буде зрозумілою всім користувачам. І це приведе до великих змін для URL».

Едріен Портер Фелт,  Chrome

Команду розробників очолює Паріса Табріз і вона вважає, що попри всі розбіжності в поглядах серед команди, вже до весни 2019 року буде представлено компромісну концепцію. На її думку, переходу на новий тип URL-адрес альтернативи немає і не задоволення прийнятому сьогодні стандарту набрало критичної маси.

URL-адреса: Як правильно формувати?

Основна частина URL адреси – це доменне ім’я сайту, яке важливо правильно підібрати, адже легке в запам’ятовуванні ім’я сайте вже сприяє просуванню та позиціонуванню веб-ресурсу. При виборі того чи іншого імені важливо враховувати певні особливості. Правильно складений URL здатний позитивно впливати на просування сайту в пошукових системах. Пошуковик враховує загальну структуру УРЛ-адреси, вміст в адресі ключових слів. Ось кілька рекомендацій по правильному складанню веб-адреси:

 1. У правильному урлі повинні міститися ключові слова або фрази, так як при ранжируванні пошукова система буде це враховувати. При видачі результатів в браузері, якщо запит користувача і ваш URL мають загальний ключ – він буде виділятися жирним.
 2. В URL-адресу не рекомендується прописувати більше 4-5 слів, або загальна кількість – не більше 80 символів. У пошуковій видачі довгі посилання не відображаються. Ваш урл може обриватися на середині, що знизить вагу ключових слів.
 3. Будова УРЛ залежить від рівня вкладеності сторінки на сайті. Чим далі сторінка (підрозділ) знаходиться від головної, тим довше може бути урл кінцевої сторінки. Важливо в таких випадках прибирати зайве з адреси сторінки – згадка про категорію, рубрику і тп. Не забуваємо правило 2 пункт.
 4. Рекомендуємо при складанні урла розділяти слова дефісами «-», а не нижніми підкресленнями «_».
 5. Адреси, написані кирилицею допускаються до індексування пошуковими системами, але просувати такі сайти або сторінки буде набагато складніше. Якщо ви захочете вставити посилання на ваш сайт в рекламну кампанію, вам буде необхідно зробити перекодування вашого URL. Тому латинські символи в адресі сторінок доцільніші.
 6. URL адреса повинна бути прописана тільки в нижньому регістрі, тобто ніякого «капс-лок». Інакше можуть бути проблеми з індексацією сторінки.
 7. Ваш УРЛ повинен бути читабельним, радимо використовувати транслітерацію: /klyuchovi-slova/latynski-symvoly.
 8. В URL адресі сторінки не повинно бути пробілів, розділових знаків і зайвих символів.

Докладніше про типи дизайн API, формування URL-адрес та вибір алгоритмів для вашого сайту читайте в окремому дописі.

Якщо вам недостатньо викладеного матеріалу 😉 , то не слід забувати про наш базовий ресурс: Український сегмент Вікіпедії

Якщо вам потрібна допомога/порада 

заповніть Заявку нижче